Jinanról

 2010.12.14. 15:49

Gondoltam Wiki barátunkat felhasználva írok egy kicsit bővebben a városról, ahol élünk. Szóval Jinan (济南) Kína egyik tartományának (Tajvannal együtt 23 van összesen), Shandong-nak () a székhelye. Kb. 400 km-re vagyunk Pekingtől délre és 6-7 millióan élnek itt a külterületeket is beleszámítva. A kínai földrajzi névadás általában nem túl bonyolult itt se erőltették meg magukat. Egészen a 19. század közepéig a várostól északra volt egy Ji nevű folyó. Ha ezt megfordítjuk, akkor az azt jelenti, hogy a város délre volt a folyótól, és a dél kínaiul nem más mint ’nan’ (). A bökkenő már csak az hogy a Ji folyó helyét átvette a Sárga-folyó, de a város nevén már nem változtattak. Ugyanezt a bonyolultságot tükrözi a város (vagy annak helyén lévő korábbi település, kinek hogy tetszik) egyik korábbi (i.e. 1. évezredbeli) elnevezése Lixia (力下), ez annyit takar, hogy a Li hegy lábánál fekvő város. Mellesleg jelenleg Jinannak van egy Lixia nevű kerülete. Közkedvelt imázs elnevezés még ’a források városa’, mivel nagyjából hetven kis artézi forrás van számon tartva itt a környéken. Ezek közül fedeztünk fel párat mi is nem rég a városban (albumomban vannak képek róluk), meg láttunk már néhányat korábban Klárival mikor kettesben voltunk kirándulni annál a buddhista kolostor együttesnél (Lingyanse).   

Klímáról azt írják, hogy a nedves kontinentális és a nedves trópusi között van valahol, négy, jól elkülöníthető évszakkal. Csapadék a nyarat leszámítva elenyésző, januárban van a leghidegebb kb. 0 fokos átlaghőmérséklettel, a hó pedig elég ritka. Majd meglátjuk, lényeg, hogy a fűtés már működik. :)

Egy kis töri, nem részletezve, csak az érdekességek. Az 1928-tól fokozatosan feltárt leletek alapján megállapították, hogy már 4000 éve is éltek itt emberek. I.e. 1. évezredben két fejedelemség (Lu és Qi) osztozott a város területén, az egyik i.e. 700 körül el is kezdett falat felhúzni a környéken, állítólag még maradványok is vannak, eggyel bővült az itteni látnivalók listája. A hosszú évek során dinasztiák jöttek-mentek, de a város alapjában véve a történelem folyamán végig kiemelkedő gazdasági, kulturális központként működött. A ’tatárjárás’ idején például a mongol elnyomás ellen harcolók bázisa volt a város. 1262-ben leverték a felkelést, és a városba visszavonuló sereg vezetője elkeseredettségében öngyilkosságot kísérelt meg az itteni Da Ming tóba fojtva magát, de a mongolok megmentették, hogy utána ők végezhessék ki (saját lovai általi agyontaposással).
Ugorjunk egy kicsit. 1897-ben a Qing dinasztia beengedte a németeket Qingdaoba, Shandong tartomány tengerparti nagyvárosába, akik természetesen ide is eljutottak, saját koncessziós területet kaptak a város nyugati részén. A németek nyomására épült meg a Jinan-Qingdao vasútvonal is. Ennek kikényszerítése a Boxer lázadás egyik kiváltó oka volt. A vasútvonalnak is köszönhetően Jinan fontos kereskedelmi csomóponttá vált. Az első világháború után a japánok vették át a németek felvigyázó szerepét a tartomány felett, jelentős japán kolónia telepedett le Jinanban is. A következő pár évtizedet a japán-kínai hatalmi harcok határozták meg, de a második világháború elvesztése után Japán innen is kivonult. Az ekkor újraéledő Kuomintang Pártot a Kínai Kommunista Párt a Népi Felszabadító Hadsereggel kényszerítette távozásra (1948). Azóta volt egy nagyobb földrengés 1966-ban, több mint 30.000 ház dőlt össze. Ugyanebben az évben tört ki a kulturális forradalom, rengeteg kulturális örökséget pusztítottak el, az egyetemeket, múzeumokat és egyéb közintézményeket több évre bezárták, átszervezték. Ekkor húzták fel a máig integető Mao szobrot is, ami a legnagyobb a tartományban. A ’70-es évektől konszolidálódott a helyzet, és békében fejlődik a város. Tavaly itt tartották a kínai olimpiai selejtezőt, erre elég büszkék a helyiek, épültek szép szállodák, stadionok, ennek alkalmából.  
A város egy jelentős muszlim kisebbséggel és városrésszel is rendelkezik. A helyieknek van egy fajta dialektusok, ami az öregebbeknél jóval erőteljesebb. Szóval minél fiatalabb valaki, annál valószínűbb, hogy megértem. :P

Legyen mára elég ennyi, ha valaki esetleg többre kíváncsi, akkor itt az angol wiki oldal ahonnan szemezgettem:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jinan

Ui: Megérkezett az igazi tél, hideg van és tegnap esett a hó. 

A bejegyzés trackback címe:

https://kewendi.blog.hu/api/trackback/id/tr582515543

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Apabrumi 2010.12.15. 20:33:03

Szia kicsim örülök,hogy ilyen érdeklődő vagy és szeretnél minél többet megtudni mindenről amiben részed van.Remélem azért a földrengés nem túl gyakori, de úgynézki hogy a hó egyszerre érkezett ide és oda is(nálunk kb 8cm)de még szombatra is igérnek aztán hétfő-kedden már olvadni fog.Remélem nálatok is olyan szép fehér a táj mint itt.Pusz .
süti beállítások módosítása